Romantické destinácie, na ktorých sa na Valentína môžete spolu s partnerom ukryť pred svetom

05/02/2020

 

Tlačová správa 5/2/2020

Sviatok zamilovaných, deň sv. Valentína, toho roku pripadá na piatok. A to je skvelá príležitosť chopiť sa iniciatívy a naplánovať si romantický výlet vo dvojici! Stredná Európa je plná krásnych miest a mnohé z nich môžete navštíviť hromadnou dopravou na priamom spoji.

Bez ohľadu na to, či sa chcete ruka v ruke prechádzať historickým centrom, užiť si pokoj a pohodu niekde na horách alebo relaxovať v kúpeľoch, autobusy FlixBus vás v okamihu dovezú do tých najromantickejších európskych destinácií. Neviete, kam vyraziť?

Viedeň – klasika, ktorá nesklame

Za romantikou nemusíte jazdiť ďaleko. Keď zmienime Viedeň, každému sa asi vybaví známe klišé – zámok Schönbrunn, obrovské koleso, Sacherova torta so šľahačkou, biele lipicany a kráľ valčíka Johann Strauss. Už to sľubuje romantickú valentínsku bombu! Viedeň však ponúka oveľa viac. 

Na prechádzku sa vydajte do časti Graben, hlavnej tepny historického centra, uprostred ktorej čnie Morový stĺp postavený v roku 1863. Na konci tejto dláždenej ulice sa týči Stephansdom, teda katedrála sv. Štefana, symbol mesta so strechou z glazovaných tašiek. Neďaleko sa nachádza sídlo mestskej radnice, Rathaus, ktoré poznáte podľa neogotickej strážnej veže s rytierom v zbroji. V Rathausparku sa nachádzajú sochy osobností, ktoré sa zapísali do histórie tohto tisícročného miesta.

Kde inde a kedy inokedy než na Valentína vo Viedni by ste mali ochutnať niektorý zo svetoznámych miestnych dezertov. Okrem jablčného závinu a palaciniek plnených džemom či tvarohom by ste rozhodne nemali vynechať Salzburger Nockerl, čo sú salzburské vaječné noky so sladkou polevou. Neobyčajne sýte, chutné a bohaté jedlo. Vyriešte plány na sviatok zamilovaných už dnes a mrknite na stránky zeleného dopravcu FlixBus, ktorý jazdí medzi Bratislavou a Viedňou priemerne 44-krát za deň. Cena cestovného lístka začína už od 4,99 EUR.

Budapešť – kúpeľná romantika bez turistického davu

Viete, že maďarské hlavné mesto Budapešť je známe ako Paríž východu? Na rozdiel od Paríža si ale v uliciach, kaviarňach a reštauráciách maďarského hlavného mesta budete môcť užiť jeden druhého bez všadeprítomného davu turistov. Vyrazte autobusom do Budapešti a prežite jedinečný víkend vo dvojici!

Začnite deň spoločnými raňajkami v New York Café, krásnej kaviarni s romantickou atmosférou. Kaviareň je umiestnená v 120-ročnej budove, v ktorej si budete pripadať ako kráľovský pár. Na obed si nakúpte zásoby na miestnom trhu (maďarsky „Nagycsarnok“) a urobte si piknik v mestskom parku Városliget, kde potom môžete navštíviť zámok Vajdahunyad. Ak budete mať šťastie, bude sa v parku konať niektoré z početných sezónnych podujatí.

Keď vonku prituhne, namiesto prechádzky po historickom meste možno zatúžite po troche tepla. Leňošenie v horúcej vode je zázračným liekom na nohy unavené chodením po pamiatkach i na opicu, ak sa rozhodnete oslavu Valentína poriadne rozbehnúť. Priamo pod Budapešťou buble 123 termálnych prameňov, ktoré vás pozývajú na návštevu.

Krakov – sídlo poľských kráľov

Krakov patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie poľské mestá. Centrum mesta (ale aj okolia) vás okúzli svojou architektúrou a bohatou históriou. Nechajte čas len tak plynúť, zatiaľ čo si budete užívať spoločné chvíle so svojou drahou polovičkou a blúdiť ulicami mesta. Nejeden raz sa ocitnete na hlavnom námestí Rynek Glowny, ktoré je dominantou Krakova. Uprostred námestia sa nachádza kostol Panny Márie, ktorý stojí za prehliadku zvonka i zvnútra.

Pokojnejšiu časť mesta nájdete v židovskej štvrti Kazimierz. Príjemnú atmosféru ponúka hneď niekoľko útulných kaviarní a reštaurácií. Ak ste pri prechádzke vyhladli, ste tu na správnom mieste! Ako sa hovorí – láska prechádza cez žalúdok. Deň môžete zakončiť na lávke otca Bernatka, ktorá je tiež známa ako „most zamilovaných“.

Salzburk – romantické centrum vážnej hudby

Vie sa, že láska má veľa podôb a to isté môžeme povedať o Salzburku. Vydajte sa s nami za kultúrou a bohatou históriou tohto svetovo známeho mesta. Návštevu začnite v Starom meste, ktoré je uvedené v zozname UNESCO. Getreidegasse sa považuje za najznámejšiu a najkrajšiu ulicu Starého mesta, na ktorej sa striedajú historické obchody s luxusnými butikmi, starobylými obchodíkmi s tradičným tovarom a kaviarňami. Symbolom tejto ulice sú cechové znaky nad vchodmi domov a obchodíkov, označujúce príslušnosť k jednotlivým remeslám. Pri prechádzke po Getreidegasse sa na chvíľku zastavte pri dome č. 9 – ide totiž o Mozartov rodný dom.

Z rušnej nákupnej ulice môžete zamieriť na zámok Mirabell a do Mirabellskej záhrady. Vedeli ste, že tento zámok dal postaviť knieža arcibiskup Wolf Dietrich pre svoju milenku? I pri výbere názvu zámku ho inšpirovala láska – mirabile (obdivuhodná, skvelá) a bella (krásavica). Hovorí sa, že tunajší Mramorový sál je najkrajšou svadobnou sieňou v strednej Európe. Povedali by ste si tu svoje „áno“? Naplánujte si dostatok času na prechádzku po Mirabellských záhradách, ktoré sú voľne prístupné a rozhodne stoja za návštevu.

Salzburk je preslávený i vynikajúcim jedlom. Výborné sú miestne syry, špeciality z kapusty a ryby. Obľúbené je aj Bierfleisch – hovädzie mäso dusené na čiernom pive. Nevšedný zážitok ponúkajú tzv. Mozartove večere, ktoré sa konajú v najstaršej reštaurácii v strednej Európe – Stiftskeller St. Peter. Pri jedle hrajú muzikanti a speváci v historických kostýmoch a s barokovými hudobnými nástrojmi. Podľa receptov z Mozartovej doby sú pripravené aj pokrmy.

Český Krumlov – rozprávkový zámok nad Vltavou

Vydať sa môžete aj do zákutí českých miest. Chcete, aby sa vaša drahá polovička cítila ako v rozprávke? Naplánujte si romantický výlet práve do takého mesta, ktoré rozprávku pripomína. Nasadnite do priameho FlixBusu v Bratislave a o pár hodín ste v Českom Krumlove.

Najväčším lákadlom je tunajší zámok, ktorý ponúka úchvatný pohľad na mesto. Samotné centrum mesta vás okúzli svojimi úzkymi, kľukatými uličkami plnými obchodov, reštaurácií a umenia. Okrem úžasnej histórie a zaujímavej architektúry na vás čaká i dobré jedlo a pitie.

Ak sme vás nadchli aspoň jedinou destináciou, potom je naša úloha splnená a máme veľkú radosť. Nezabudnite ale na jednu vec. Nakoniec nie je dôležité, kde ste, ale s kým po boku si výlet užijete. Krásneho Valentína!

TIP: Do európskych metropol autobusmi FlixBus

FlixBus ponúka najrozsiahlejšiu medzimestskú sieť v rámci Európy zahŕňajúcu 350 000 denných spojov do viac než 2 000 destinácií v 28 krajinách. Výhodou cestovania autobusmi FlixBus je, že po celú cestu máte k dispozícii toaletu, extra miesto na nohy, kvalitné Wi-Fi pripojenie i elektrické zásuvky. Na palubu autobusu si so sebou môžete bezplatne vziať jednu príručnú batožinu a ďalší kufor uložiť do batožinového priestoru. Viac informácií na www.flixbus.sk.

Stiahnuť tlačovú správu (PDF)